Trasy spływów

Szlak kajakowy rzeki Krutynia

Etapy spływów

I ETAP

Sorkwity-Bieńki: długość 16 km, kolejno płyniemy przez Jezioro Lampackie, Jezioro Lampasz, Rzekę Sobiepankę, Jezioro Kujno, Rzekę Grabówkę, Jezioro Dłużec, Rzeczkę Chmielówkę, Jezioro Białe.
Po trasie możemy zobaczyć czaple siwe, zimorodki, kormorany polujące na Jeziorze Dłużec, perkozy dwuczube. Płynąc pod koniec września i na początku października możemy obserwować na polach przylegających do Jeziora Białego, duże zlotowiska żurawi ( do 1500sztuk ) i dzikich gęsi.

II ETAP

Bieńki-Babięta: niedługa trasa biegnąca zarówno przez rzeki jak i jeziora o długości 10 km. Przepływamy kolejno przez Jezioro Białe, Rzekę Dąbrówkę, Jezioro Gant, Rzekę Gancka Struga, Rzekę Babięcka Struga.

III ETAP

Babięta-Spychowo: długość 13 km, kolejno płyniemy Rzeką Babięcka Struga, przez Jezioro Zyzdrój Wielki, Jezioro Zyzdrój Mały, Rzeką Zyzdrój do Jeziora Spychowskiego.
Po trasie możemy zobaczyć czaple, zimorodki a nawet rybołowy. Zaczynając spływ w stanicy wodnej w Babiętach, po przepłynięciu 500m przenosimy kajaki ok. 60m przez szosę Mrągowo-Szczytno. Drugim miejscem gdzie trzeba przenieść kajaki (ok. 70m) jest śluza na Rzece Zyzdrój.

IV ETAP

Spychowo-Zgon: długość 10,5 km, kolejno płyniemy przez Jezioro Spychowskie, Rzeką Spychowska Struga, Jezioro Zdrużno, Jezioro Uplik, Jezioro Mokre.

V ETAP

Zgon-Krutyń: długość 12,5 km, kolejno płyniemy przez Jezioro Mokre, Jezioro Krutyńskie, Rzekę Krutynię. W rejonie Jeziora Mokrego możemy obserwować tak rzadkie i majestatyczne ptaki, jak bielika i największą sowę – puchacza.

VI ETAP

Krutyń-Ukta: długość 13 km, płyniemy Rzeką Krutynią.
W Zielonym Lasku, we młynie przenosimy kajaki ok. 70 m z prawej strony. Po trasie możemy obserwować duże ptaki- tracze nurogęsi z haczykowato zakrzywionymi na końcu dziobami i odstającymi z tyłu na głowie piórkami.

VII ETAP

kta-Nowy Most: długość 7 km, płyniemy Rzeką Krutynią.
W tych rejonach możemy zobaczyć krążącego orlika krzykliwego, kanię rudą oraz czaplę a z dużych ssaków – dzika, jelenia i łosia.

VIII ETAP

Nowy Most-Kamień: długość 10 km, płyniemy Rzeką Krutynią, przez Jezioro Gardyńskie, Jezioro Malinówko, Jezioro Jerzewko, Jezioro Bełdany.
Przy odrobinie szczęścia możemy zobaczyć nad Jeziorem Gardeńskim polujące rzadkie ptaki drapieżne – bielika i rybołowa.

IX ETAP

Kamień-Ruciane Nida: długość 12,5 km, płyniemy przez Jezioro Bełdany, przedostajemy się śluzą na Jezioro Guzianka Mała, kolejno Jezioro Guzianka Wielka i Jezioro Nidzkie.

X ETAP

Ruciane Nida-Czaple: długość 14 km, płyniemy przez Jezioro Nidzkie.
Nad wodą możemy zaobserwować czaple, kanie czarną i rudą.