Spływy kajakowe

Spływy kajakowe

Wypożyczalnia kajaków

Szlak ten jest jednym z najpiękniejszych i najpopularniejszych zarówno w Polsce jak i w Europie. W jego skład wchodzi 20 jezior oraz 10 rzek, a całość to ponad 100 km wód do przepłynięcia, w otoczeniu cudownie bogatego przyrodniczo terenu. Szlak przebiega przez Puszczę Piską, a od Jeziora Mokrego także przez Mazurski Park Krajobrazowy. Najpopularniejsza trasa spływu rozpoczyna się w Sorkwitach a kończy w miejscowości Ruciane-Nida.

Ciekawostką na szlaku jest 1,5-kilometrowy odcinek rzeki Sobiepanka w okolicy Sorkwit, której nurt może płynąć w obie strony.

Szlak kajakowy rzeki Krutyni przemierzał Melchior Wańkowicz w latach 30-tych XX w. i opisał w swojej słynnej powieści „Na tropach Smętka”. Jednak najtrafniej uroki tej rzeki potrafił streścić w dwóch zdaniach działacz i pisarz mazurski Karol Małłek mówiąc, że jest „Mazurskim Gangesem”, a więc rzeką o cechach mistycznych oraz, że „kto nie widział Krutyni, ten nie widział Mazur”. Szlakiem Krutyni płynął w latach 50-70 – tych Karol Wojtyła – Papież Jan Paweł II.

Zdecydowanie najpopularniejszym oraz najczęściej uczęszczanym odcinkiem jest ten rozpoczynający się w miejscowości Krutyń i biegnący w dół rzeki aż do miejscowości Ukta. Wspaniałe krajobrazy, zabytkowy młyn wodny i kilka miejscowości które mijamy po drodze pozwalają zapoznać się z niezwykle ciekawą historią, architekturą oraz przepiękną przyrodą. Odcinek ten polecany jest również ze względu na łatwość, płytką wodę i bezpieczeństwo. Jest idealny dla osób starszych i rodzin z dziećmi.

Zdjęcia ze spływu